Inna Jürjo loeng „Loomad metsas, laudas ja toidulaual. Liha keskaja argi- ja pidupäeva menüüs“

inna jürjo loeng
Kuupäev
Tegevuskoht
Rakvere Linnakodaniku Majamuuseum

Laupäeval, 14. jaanuaril 2023 kell 11 ootame huvilisi kuulama ajaloodoktor Inna Jürjo loengut „Loomad metsas, laudas ja toidulaual. Liha keskaja argi- ja pidupäeva menüüs“. Loeng toimub Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumis (Pikk 50). Osalemine sooduspiletiga.

Nii kodu- kui ka metsloomad andsid keskaja inimese toidulauale üliolulise panuse. Liha polnud haruldus argipäeva menüüs, ent pidusööminguil oli liharoogadel eriline kaal ja keskne koht. See oli ühine kogu tollase Euroopa, sh Eesti toidukultuurile. Liha hinnati kõrgelt tema maitseomaduste, kasulikkuse ja prestiiži tõttu. Selles osas ei erinenud ei talupoeg ega linnakodanik aadlikust. Pidusöömingul püüdis võõrustaja loomade abil pakkuda külalistele mitmesuguseid elamusi: kulinaarseid ja visuaalseid. Juba loomade-lindude ilmumine pidulauale võis kujutada endast toredat vaatemängu.

Tallinna Ülikooli vanemteadur ajaloolane Inna Jürjo tegeleb peamiselt kesk- ja varauusaja argiajalooga. 

Rikkaliku pidusöögilaua pilt on pärit 15. sajandi keskpaigast Jean Wauquelin'i manuskriptist "Livre des Conquestes et faits d'Alexandre" (Raamat Aleksandri vallutustest ja tegudest), mida säilitatakse Pariisis (Paris, Petit Palais, LDUT 0456).

Muide, luksuslikud üllatusroad olid moes ka siinmail. Näiteks 1513. aastal oli Liivimaa ordumeistri Wolter von Plettenbergi auks korraldatud peol Tallinnas üllatuseks kullatud sulgedega paabulind.

Tule kuulama ja saad rohkem teada!

Osalemine sooduspiletiga: 3 eurot

Toetab: Kultuurkapital