28. mail avaneb Tallinnas Noblessneri Adam Krusesterni väljakul kaheksa Eesti muuseumi koostöös valminud rändnäitus “Tähelepanu! 1991! Start!”

Rändnäitus

Muuseumide ühisnäitus keskendub Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale ning uurib, kas eestimaalaste tollased unistused täitusid.

 2021. aasta 20. augustil on Eesti Vabariik olnud taas 30 aastat iseseisev. Tol momendil ei teadnud veel keegi, kas kätte tulnud võimaluste oskuslik kasutamine Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks oli midagi pöördumatut või lihtsalt hetk. Igaühel oli ju oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi.

Näitus “ Tähelepanu! 1991! Start! ” toob  publikuni Eesti erinevate kohtade ootused ja lootused. Rändnäituse keskmes on üksikisiku ja kohaliku kogukonna perspektiiv. Uurime tollaseid olusid ja meeleolu Kuresaare, Rakvere, Valga, Narva, Tartu, Pärnu, Jõhvi ja Tallinna inimeste näitel.

Kõiki neid teemasid analüüsiv ajaloolabor paikneb 12-meetrises merekonteineris, mis annab võimaluse eksponeerida vestlustel kohalike inimestega üles võetud videomaterjali ning pakkuda kaasavat külastuskogemust.

Rändnäitus läbib oma teel Tallinna, Rakvere, Jõhvi, Narva, Tartu, Valga, Pärnu ja Kuressaare. Igas linnas toimub näituse eksponeerimise ajal ka ühepäevane ajaloofestival.

Projektis osalevad: SA Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa Muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Tartu Linnaajaloo Muuseumid, Valga Muuseum, Narva Muuseum, Pärnu Muuseum ja Jõhvi Muuseumi Selts.

 

Rändnäitus reisib mööda Eestimaad järgmistel kuupäevadel:

Tallinn: Noblessner, Adam Krusesterni väljak, 28. mai - 8. juuni
Valga: Vabaduse 3, 10. juuni - 24. juuni
Rakvere: Rakvere linnuse esine parkla, 26. juuni - 18. juuli
Jõhvi: Jõhvi kontserdimaja väljak, 20. juuli - 1. august
Narva: Raja 5, 2. august - 29. august
Tartu: Küüni tänav, 31. august - 19. september
Pärnu: Pärnu muuseumi esine väljak, 21. september - 10. oktoober
Kuressaare: peaväljak, 12. oktoober - 31. oktoober

 

Näituse kuraatorid: Krista Sarv, Mari-Leen Tammela (Eesti Ajaloomuuseum); Marju Rebane (Valga Muuseum); Priit Kivi, Piret Hiie-Kivi (Saaremaa Muuseum); Svetlana Andreeva, Andrei Murd (Narva Muuseum); Uno Trumm (Virumaa Muuseumid); Martin Jaigma (Tartu Linnaajaloo Muusemid); Anne-Ly Reimaa, Anne Uttendorf (Jõhvi Muuseumi Selts); Maarja Padari-Kallit, Piret Pedanik (Pärnu Muuseum)

 

Videointervjuud: Jaak Kilmi, Andres Keil, operaator Joosep Matjus
Arhiivikaadrid: Jaak Kilmi, Mariann Jüriorg, täname: ERR, Filmiarhiiv
Sisearhitektuurilahendus ja graafiline disain: MOTOR
Sisearhitektuurilahendus: Kadri Kaldam (KOKO arhitektid)
Graafiline disain: Gertu Kallas

Näitus on valminud Kultuuriministeeriumi Muuseumide kiirendi toetusel.

Täname: Kultuurkapital, PLTRANS OÜ, Andrus Kõresaar, Ott Sarapuu, Kristo Rämson, Agnes Aljas (Eesti Rahva Muuseum), Studio Leek