Virumaa Muuseumite materjal portaalis Issuu
Informatsioon ja tellimine: info@svm.ee
Osa raamatuid olemas müügil ka meie muuseumipoodides!

„Rakvere elanikud kreisilinna aastail 1783-1917“ Odette Kirss
Kirjastus: SA Virumaa Muuseumid
-Käesolev Rakvere ajaloo raamat on jätkuks eelmistele, ent erinevalt neist keskendub see peamiselt inimestele, kes tegutsesid Rakveres kreisilinna aegadel, 18. sajandi lõpust kuni 19. sajani alguskümnenditeni. Siit saab lugeda, kes vanasti Rakveres elasid, kust nad tulid, millega tegelesid ja kui lahkusid, siis kuhu nad läksid. Oma esivanemaid võivad rakverelaste seast leida peale eestlaste ka sakslased, venelased, rootslased, soomlased, taanlased, šveitslased, juudid jt. Eestimaa ajaloos on Rakverega seotud inimeste roll olnud kõige olulisem just hariduse ja kultuuri vallas-

SA Virumaa Muuseumid on koostöös kirjastusega Tänapäev andnud välja kolm Rakvere ajalugu kajastavat raamatut:
Rakvere ajalugu kõige vanemast ajast kuni 1944. aastani
Kirss O.
Raamat annab ülevaate Rakvere linna kujunemisest, hävingust sõdades ja taasärkamisest, linnaelanike võitlusest oma õiguste eest Rootsi ajal ja 18. sajandil, Rakverest kui kreisi- ja maakonnakeskusest. Linna haridus ja kultuurielust ning linnas elanud ja tegutsenud tuntud inimestest.

Rakvere lood ja legendid
Kirss O. Tallinn 2004
Raamat annab pildi Rakvere elust läbi kohalike inimeste, olgu need siis kaupmehed või käsitöölised, aadlikud, ametnikud, haritlased, lihttöölised või lõbunaised.

Rakvere linnuse ajalugu
Kirss O., Pagel O., Tallinn 2008
Rakvere linnus, pika ja värvika minevikuga vana kindlusehitis, on valvanud kohaliku linna ja ümbruskonna üle juba sajandeid. Rasked minevikusündmused on jätnud majesteetliku ehitise palgesse oma karmi jälje. Pärast suuri sõdu jäi linnus juba 17. sajandi alguses varemeisse. Tänaseks on linnuse müürid ja osa ruume renoveeritud ning külastajaile avatud. Linnusest on saanud Lääne-Virumaa üks tuntumaid ajaloolisi objekte. Seetõttu ongi üllatav, et sisukam ülevaade linnuse huvitavast ajaloost on seni kirjutamata. Teie ees on esimene sellealane katsetus.

Koostöös kirjastusega Kunst ilmus Virumaa Muuseumide mööblikogu tutvustav raamat:
Mööbel gootikast art déco’ni. Virumaa Muuseumide mööblikogu / Furniture from Gothic to Art Déco. Collection of Furniture at the Museums of Virumaa
Kuuskema J., Tallinn 2012
Virumaa Muuseumide mööblikogu hõlmab Eesti oludes erakordselt haruldasi ja väärtuslikke näidiseid kappidest gooti ja renessanss-stiilis, üksikuid näidiseid barokist ja rokokoost. Kõige paremini on mööbli osas esindatud meie mõisate kuldajastu, aeg varaklassitsismist biider- meierini. Seejuures leidub niihästi Peterburis, Tallinnas kui Tartus valmistatud esemeid. Ei puudu ka mõisatislerite tööd. Rakvere oma tisleritelt (tsunft loodi alles 1841. aastal) on kindlalt dateeritavaid töid alates XIX sajandi lõpust kuni II maailmasõjani, historitsismist art déco’ni.

Virumaa Muuseumide väljaandel ilmus raamat Palmse mõisa kohta käivatest lugudest:
Palmse lood / Geschichten von Palms
Rakvere 2006
Raamatusse on kogutud Fr. R. Kreutzwaldi kirja pandud ning rahvasuust korjatud jutud Palmse mõisa ja sealsete mõisnike kohta.

SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2021
Koostaja
SA Virumaa Muuseumid teadusdirektor Uno Trumm
Müügil SA Virumaa Muuseumide muuseumipoodides.

SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2017
Koostaja:
Uno Trumm
Autorid:
Susanna Murel, Riho Paramonov, Tõnu Raid, Uno Trumm
SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2017

SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2015
Koostaja:
Uno Trumm
Autorid:
Angelika Aitman, Odette Kirss, Susanna Murel, Pilvi Põldma, Sandra Suviste, Uno Trumm, Teet Veispak
Virumaa Muuseumide toimetised 2015 (.pdf fail)

SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2012
Koostaja
SA Virumaa Muuseumid teadusdirektor Uno Trumm
Virumaa Muuseumid toimetised 2012 (epub file)